Sayfalar

3 Temmuz 2013 Çarşamba

Beklemek

Büyümeyi bekleriz çocukken, okula gider yaz tatilini bekleriz.Karne alır, hediyeyi bekleriz, tatil sürer okulu özleriz...Öğle uykusuna yatar, mis gibi poğaça kokusuyla uyanmayı bekleriz. Aşık olur, kavuşmayı bekleriz. Nefesimizi tutup pencereden bakar, yoldan geçmesini bekleriz. Beklerken zaman uzar, kısalır; farklı boyutlara gider geliriz... Telefon çalsın, iyi bir haber gelsin isteriz. Askere giden dönsün, sınava giren başarsın, okula giden mezun olsun, beklenen bebek haberi gelsin, sağlıkla doğsun, çocuklar gülsün, hastalar iyileşsin, küskünler kucaklaşsın isteriz. Kekler kabarsın, çaylar demlensin, dostla sohbet edilsin, dertler hafiflesin isteriz. Sevinçler çoğalsın, kahkahalar çınlasın, zaman dursun deriz.

Bekledik biz de... "Oğluma saat alacaktım, fırsatım olmadı" dedi."Sürekli duvara bakıp <<saat ooyydaa...>>"diyor dedi."Bana birşey olursa ona saat alın." dedi. Ameliyat saatini beklerken bile aklı bizim rahatımızdaydı hep. "Acıkmışsındır, git bişeyler ye" deyip zorla gönderdi beni. Yarım saat yokuş yürüyüp İstiklal'e çıktım, yemek yemek içimden gelmedi, "direnenler" e uğradım. Oyalanırken aradı; "Kızım çabuk gel, doktor erken geldi." dedi. Ne demek istediğini anladım ses tonundan...Ya göremezsek birbirimizi bir daha diye yetişmemi istiyordu. Her zaman cengaverlik yapar, ameliyattan, hastalıktan, zorluktan korkmazdı.Bu kez ameliyat önlüğünü giydirmek için odadan çıkmamızı istediklerinde tedirgin baktı biraz, kalkıp lavaboya girdi biz odadan çıkarken. Heyecandan olsa gerek hareketleri serileşmişti. Sedyeye kendi kendine yattı. İki yanağından bastıra bastıra öptüm, sonra annem öptü. İkisinin de gözleri doldu. Ardından anneannem öptü, hayat arkadaşı...Sedyeyle asansöre doğru yol alırken yeğeni başındaydı.Asansöre yalnız uğurladık onu.Beni asansöre almamaları ihtimalini düşünerek ameliyathanenin yerini önceden keşfetmiştim, merdivenlerden üçer üçer atlayıp koşarak indim. Aynı anda ameliyathane kapısında olduk. Beni tekrar görünce gözleri parladı. "Hadi görüşürüz dede!" dedim, başka birşey diyemedim, düşünemedim de zaten... Elini kaldırıp salladı bana, başıyla "Tamam" işareti yaptı. Gözleri korkuluydu biraz, yeni yerler gören küçük bebekler gibi biraz ilgili, biraz kaygılı... O an farkettim, tıpkı Bora gibiydi ifadesi...

O kapıdan girip çıkmasını beklediğim 4 saat boyunca ağladım, korktum, belli etmedim; ümitlendim, dua ettim,  dua istedim, hayal kurdum, eskileri düşündüm, geleceği düşündüm...Bekledim, bekledim...

Onu ne kadar çok sevdiğimi biliyor mu acaba dedim.

Biliyormuş, çıktı...Sedyede onu ilk gördüğümde henüz ayılmamış olsa da mutluluktan ne yapacağımı şaşırdım. Annem ve kardeşimle onu odasına gönderirken neler yapıldığını sormak için doktorlarını bekledim. Gülen yüzleriyle Dr. Kürşat Serin ve Dr. Alper Öztürk'ü görünce "Çok şükür" dedim.Çocukluğumdan beri ve sonra da eski işimde doktorlarla fazlaca haşır neşir olduğumdan rahatça söyleyebilirim; "Bu genç doktorlar hasta ve hasta yakını psikolojisinden anlayan, mesleklerini severek yaptıkları her hallerinden belli olan, gerçekten insan hayatına dokunan bilim insanları..."

Tekrar teşekkür ederim ikisine, ekiplerine, yanımızda olan, destek olan, dualarını eksik etmeyen tüm arkadaşlarıma...

Sevgilerle12 yorum:

 1. ağlattın walla, ne de güzel ifade etmişsin duygularını.. mahallemizin ömer amcası eskisinde çok daha sağlıklı olacak, tüm dualarımız, aklımız, kalbimiz sizinle..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin canım benim, candostum sağolasın. Ameliyathane kapısında beklerken cep telefonuma yazmıştım bunları hızlı hızlı, sonra buraya geçirdim ekledim birşeyler.
   Çok teşekkürler, şimdi daha iyi gibi...

   Sil
 2. gözümden sicim gibi akıttın sabah sabah....
  çabucak eski sağlığına dönsün dedeciğin... Ellerinden öpüyorum onun..

  Öptüm seni ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Canım benim sağolasın, inşallah iyileşir dediğin gibi. O da öper sizleri, çok tontondur :) Selamlarınızı ilettim biliyor musun? :)

   Sil
 3. Ağlamamak için zor tuttum,aktı yine de...Çok şükür iyi geçmiş canım,ameliyathaneye koşmana çok duygulandım..Allah sağlık versin dedeciğinize bir an evvel canım,öptüm,sarıldım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuba'cığım sağol, ameliyattan çıktığında iyiydi, sonra tekrar fenalaştı iki kez. Şimdi yine toparladı. Duaların için çok teşekkürler, Ege'ye öpücükler :)

   Sil
 4. Deli kız , kalbim acıdı okurken , gözyaşlarımı tutmak ne mümkün...Dedemin dün sessizce yatışını, arada uykuya dalışını düşündüm..Ne de çok seviyoruz dedemizi...Ameliyathaneye koşuşunu okurken, babamın ameliyat olduğu gün 2.kattan 5.kata aynen dediğin gibi 3er 5 şer çıkmamı hatırladım, ben de o anları yaşadım.. Allah tüm sevdiklerimize uzun ve sağlıklı ömürler nasip etsin...Dedişkomuz iyi çok şükür, Maşallah. Daha da iyi olacak Boracıkla el ele gidip, o istediği saati alacaklar...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Deliz kız'dan Deli Nazoş'a... Yerin ayrı onda biliyorsun, o da seni, hepinizi çok seviyor. Allah şifa verecek inşallah dualarınızla. Hepimiz iyi, mutlu, sağlıkl olalım...

   Sil
 5. Gözümden yaş süzüldü aktı.. Geçmiş olsun Derya'cım.. Dularım deden için olacak.. Bir an önce sağlığına kavuşsun inşallah.. Sen üzüntü, kaygı içerisindeyken senin bu durumundan bir haber olduğum için kendimi biraz suçlu gibi hissettim, dedenin ellerinden senin ve Bora'nın yanaklarından öpüyorum.. Allah'a emanet olun.. Bu yazının ana fikride bu olsun: Zaman beklemez..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Özlem'cim sağolasın duaların için. Hayat hızla akıp gidiyor, hayat telaşı ayrı bir dert, koşturma... Bilmemen normal canım, ben de bayadır blogumu ihmal ediyorum. Eskisi gibi sizi takip edemiyorum bazen :( Ama benim de gönlüm sizinle...
   Dediğin gibi zaman beklemez.

   Seviyorum hepinizi, iyi ki varsınız dostlarım..

   Sil
 6. Allah sağlık versin.İnsanın yakını hasta olsa da ayakta durmayı soğukkanlı kalabilmeyi başarmalı ki hasta da ondan güç alsın.Tedavi doğru yönde ilerlesin.Tekrar tekrar geçmiş olsun diyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler Bahçeperisi..Haklısın.Dede iyiye gidiyor üzel dilekleriniz ve dualarınızla, sağolun.

   Sevgiler

   Sil

Yorumlarınızı çok seviyorum :)